Peygamber Sünneti Tedavisi

Peygamber sünneti, tıbbi terimle hipospadias diye anılmaktadır. Erkek çocuklarda görülen doğumsal bir anomalidir. Erkeklerde idrar deliği penisin ucunda yer almaktadır ancak doğumsal nedenlerden kaynaklı bir problem görüldüğünde bu idrar deliği penisin farklı noktalarında görülmektedir. Peygamber sünneti idrarın düzgün yapılamaması, penisin anormal görünümü, iktidarsızlık, üreme problemleri gibi sorunlar ortaya çıkardığı için bebeklik çağında tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Peygamber sünneti tedavisi uzman doktor tarafından yapıldığında riskleri minimuma inmektedir.

Peygamber Sünneti Nasıl Tedavi Edilir?

Peygamber sünneti tedavisinin tek yöntemi cerrahi işlemlerdir. Genel anestezi yardımı ile hasta tamamen uyutularak tedavi gerçekleştirilmektedir. Bu tedavide idrar deliği normal konuma getirilmelidir. Eğer kişide hipospadiastan kaynaklı penis eğriliği varsa bu durum da düzeltilecektir. Peygamber sünneti tedavisinde sünnet derisi de kullanıldığı için sünnet işlemi de gerçekleştirilmektedir. Hafif ve orta düzeydeki vakalarda tek bir ameliyat ile tedavi yapılmaktadır. Ağır, şiddetli vakalarda ise iki seanslı ameliyat yapılmaktadır.

Peygamber Sünneti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Peygamber sünneti tedavi edilmediği zaman hastanın günlük yaşamını zorlayacak durumlar ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle peygamber sünnetinde idrar deliğinin aşağıda olması, idrar yaparken ayaklara doğru bir akış gerektirmektedir.

Peygamber sünneti aslında cinsel ilişkiye girmeye engel bir hastalık değildir. Hipospadias hastalarında penis boyu kısa olabilir, sertleşme sorunu görülebilir ve bu sorunlar cinsel isteksizlik ortaya çıkartabilir.

Peygamber sünnetinde idrar deliği penisin alt tarafında olduğu için cinsel ilişki sırasında spermlerin ileri doğru gidişinde sorun yaşanacağı için kişinin çocuk sahibi olması bir risk taşımaktadır. Peygamber sünnetinin derecesi ne kadar ileri seviyedeyse bu risk o kadar artacaktır. Tedavi olmuş kişilerde ise idrar deliği penisin ucuna getirileceği için risk ortadan kalkacaktır.

Peygamber Sünneti Tedavi Yöntemleri

Peygamber sünneti tedavi yöntemleri aslında tek bir cerrahi işleme dayanmaktadır. Peygamber sünneti, ameliyat ile idrar deliğinin olması gereken konuma getirilmesi yöntemiyle tedavi edilmektedir. Peygamber sünneti tedavisindeki amaç penisin işlevini ve fiziksel görünümünü normal hale getirmek olarak açıklanmaktadır. Bu hastalığa eşlik eden başka hastalıklar da bulunuyorsa, o hastalıklar da peygamber sünneti tedavisi sırasında çözülebilmektedir.

Hipospadias hastalığına peygamber sünneti denilmesinin sebebi, çoğu vakada sünnet derisinin hastalıktan dolayı tam olarak oluşmamasıdır. Ancak peygamber sünneti ameliyatında bu sünnet derisi kullanılacağı için hipospadias hastaları sünnet ettirilmemelidir. Peygamber sünneti ameliyatından sonra hastada fistül oluşumunu önlemek için sünnet derisi kullanılmaktadır.

peygamber-sunneti-nasil-tedavi-edilir

hipospadias-tedavisi-ne-zaman-yapilir

Hipospadias Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Hipospadias tedavisinin zamanı, doğumdan sonraki 6-18 ay olarak bilinmektedir. Bu yaş aralığının en ideal zaman olması, çocuğun ileri yaşlarda cinsel kimliğinin oturma döneminin kötü etkilenmemesi olarak açıklanabilmektedir. Çocuğun genel sağlığı da göz önünde bulundurularak 2 yaşından önce hipospadias ameliyatı olması önerilmektedir. İleri derecede görülen hipospadias vakalarında birden fazla ameliyat seansı gerekebildiği için bu seansların zamanı hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenecektir.

Hipospadias Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hipospadias tedavisi süresi hastanın hipospadias derecesine göre değişim göstermektedir. Hafif vakalar daha kısa sürede tedavi edilirken; ileri derecedeki vakalar için tek bir ameliyat bile yeterli olmayabilmektedir. Hafif hipospadiaslı kişilerde tedavi süresi 1 saat ila 1,5 saat arasında değişmektedir. Ağır tip hipospadias için tedavi daha uzun sürmektedir.

Peygamber Sünneti Tedavisi Sonrası

Peygamber sünneti tedavisinden sonra hastada fistül veya darlık gelişme riskleri, takip muayeneleri ile kontrol edilmelidir. Ameliyat sonrasında idrar sondası takılmaktadır ve bir gece hastanede yatış gerekmektedir. Sonraki gün taburcu işlemi yapılır ve aileye sonda bakımı aktarılarak gerekli ilaçlar verilir. Ameliyattan iki gün sonra pansuman açılarak ameliyatlı bölge kontrol edilir. Peygamber sünneti tedavisinden sonraki 7. günde sonda çıkarılmak üzere hastaneye gidilir. Tedaviden sonraki zamanlarda da mutlaka herhangi bir komplikasyon gelişimi olup olmadığını görmek için kontrole gidilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

peygamber-sunneti-hipospadias-nedir

Peygamber Sünneti (Hipospadias) Nedir?

Peygamber sünneti olarak da bilinen hipospadias erkek çocuklarda doğumsal anomaliler …

Devamını Oku
sunnet-yontemleri

Sünnet Yöntemleri

Sünnet, penis ucunu kaplayan derinin cerrahi yöntemlerle alınması işlemidir. Çok eski…

Devamını Oku