Peygamber Sünneti (Hipospadias) Nedir?

Peygamber sünneti olarak da bilinen hipospadias erkek çocuklarda doğumsal anomaliler arasında en çok görülen ikinci hastalıktır. İdrar kanalının çıkışının normal sağlıklı bir erkek çocukta penisin ucunda olması gerekmektedir. Hipospadias hastalarında üretra açıklığı penisin ucunda değil, aşağıya doğru farklı konumlarda olabilmektedir. Penis ucundan ne kadar uzaklaşırsa, hipospadias şiddeti o kadar artmaktadır. Tedavisinde tek seçenek ameliyattır.

Hipospadias Nedir?

Hipospadias, penis ucunda yer alması gereken idrar çıkış deliğinin doğuştan meydana gelen nedenlerden dolayı penisin farklı noktasında bulunması anlamına gelmektedir. Hipospadias halk arasında peygamber sünneti olarak da adlandırılmaktadır çünkü hipospadias görülen hastalarda sünnet derisinin bir kısmı gelişmemiş olabilir. Bu durumda hasta yarım sünnetli ya da peygamber sünnetli şeklinde anılmaktadır.

Peygamber Sünneti Neden Olur?

Peygamber sünneti, doğuştan meydana gelen bir anomali olduğu için nedeni tam olarak bilinememektedir. Annenin aldığı ilaçlar, ileri yaşta hamilelik geçirilmesi, tüp bebek olunması, prematüre bebek olunması gibi durumlar hipospadias üzerinde etkili olabilmektedir. Bu nedenle peygamber sünnetinin nedenleri arasında;

  • Genetik,
  • Hormonlar,
  • Yanlış ilaç kullanımı,
  • Çevresel nedenler sayılabilmektedir.

Peygamber Sünneti Belirtileri Nelerdir?

Peygamber sünneti fiziksel muayene sırasında doktor tarafından bakıldığında kolaylıkla anlaşılabilecek bir durumdur. Penisin ucunda olması gereken idrar deliği penisin başka bir bölümünde yer almaktadır. Peygamber sünnetinin belirtisi yanında aşağıdaki belirtiler de görülebilmektedir.

  • Penis başının eğrileşmesi
  • Penisin ereksiyon halindeyken kıvrılması
  • Kişinin idrar yaparken karşıya doğru değil ayaklarına doğru yapması
  • Erişkinlikte tedavi edilmeyen hastalarda da cinsel fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

Hipospadias Çeşitleri Nelerdir?

Hipospadias hastalığında idrar deliğinin penisin hangi bölgesinde yer aldığına göre hastalığın seyri değişmektedir. Hipospadias türleri, idrar (üretra) açıklığının bulunduğu bölgeye göre sınıflandırılmaktadır.

Subkoronal hipospadias, peygamber sünnetinde en yaygın görülen çeşittir. Bu çeşitte üretra açıklığı olması gereken yere yakın bir konumda oluşmaktadır.

Orta (midpenil) hipospadias, açıklığın penisin orta kısımlarında yer aldığı durumdur. Penisin ucu ve alt tarafı arasında ortada yer almaktadır.

Penoskrotal hipospadias, penisin alt kısımlarında yer aldığı için en ciddi tür olarak görülmektedir. Skrotum yakınında yani testislere yakın bir bölgede üretra açıklığı oluşmuştur ve tedavisi zordur.

Skrotal-perineal hipospadias, skrotum ve anüs arasındaki bölgede görülen ancak nadir olarak oluşan bir türdür.

peygamber-sunneti-tedavisi

hipospadias-cesitleri

Peygamber Sünneti Riskleri Nelerdir?

Peygamber sünneti hastada birçok riski de beraberinde getirmektedir. Günlük hayatta oturarak idrar yapmak zorunda kalmak, penis görüntüsünün istenmeyen şekilde olması, cinsel ilişki sorunları, üreme problemleri hipospadiasın yarattığı sorunların başında yer almaktadır. Aynı zamanda peygamber sünneti olan çocuklarda inmemiş testis ve kasık fıtığı görülme olasılığı yüksektir. Anne karnındaki gelişim sırasında oluşan anomaliler, hipospadiasla birlikte kasık fıtığı oluşumuna ve inmemiş testise yol açabilmektedir. Doğumdan sonraki fiziki muayene sırasında bu olguların hepsi araştırılmalıdır.

Hipospadias Hangi Sorunlara Neden Olur?

Hipospadias tanımı yapılırken bazı anomalileri de hipospadiasla ilişkilendirmek mümkündür. Peygamber sünnetinin şiddetine yani derecesine göre, kişinin ayakta idrar yapması çok zor hale gelmektedir. Bu durum okul, iş, sosyal hayatta sorunlara neden olabilmektedir. Peygamber sünnetine sahip hastanın hangi hipospadias çeşidine sahip olduğuna göre sorunlar ve riskler değişmektedir. Hafif derecedeki peygamber sünneti daha az rahatsızlık barındırmaktadır.

Peygamber sünneti olan kişi küçük yaşta tedavi olmaz ise yetişkinlik döneminde cinsel problemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Hipospadias, penis başının yani glans denilen bölümün normal bir görünüme sahip olmamasına yol açmaktadır. Bu nedenle kötü görünüm ve cinsel problemler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda üreme ile sorunlara da yol açabilmektedir. Spermin de idrar gibi yanlış şekilde yol alması, üremeyi etkileyebilmektedir.

Peygamber Sünneti Tanısı Nasıl Konur?

Peygamber sünneti tanısı bazı durumlarda doğumdan öncesinde, anne karnında yapılacak ultrason muayenesi ile konulabilmektedir. Gebelik sürecinde fark edilemeyen durumlarda da doğumdan hemen sonra bebeğin rutin muayenelerinde tanı konulmaktadır. Hipospadiaslı bebeklerin çoğunda sünnet derisi tam olarak gelişmemiştir. Ancak sünnet derisinin normal geliştiği ve hipospadiasın bulunduğu olgular da vardır. Bu durumda sünnet derisi geriye sıyrılarak üretra açıklığının normal konumunda olup olmadığı fiziksel muayene ile tespit edilebilmektedir.

Peygamber Sünneti Nasıl Tedavi Edilir?

Peygamber sünneti tedavisi, cerrahi olarak yapılmalıdır. Hipospadias tedavisinde ameliyat dışında başka uygulamalar etkili olmayacaktır. Hipospadias tanısı doğumdan sonra konulabildiği için bebeklik döneminde ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Peygamber sünneti ameliyatı için ideal yaş 6-18 aylık süreçtir. Peygamber sünneti ameliyatının erken dönemde yapılması, çocuğun kendini ve cinsel organını tanıma aşamasında psikolojik bir sorun yaratmaması için oldukça önemlidir. Hipospadias ameliyatı ile penisin normal bir görünüme ulaşması, idrar deliğinin işlevsel açıdan doğru noktaya getirilmesi amaçlanmaktadır. Hipospadiaslı çocukların doğumdan sonra hipospadias ameliyatı olmadan önce sünnet ettirilmemesi gerekmektedir. Sünnet derisi, hipospadias ameliyatında gerekli deri ihtiyacını gidermek için kullanılmaktadır. Peygamber sünneti ameliyatında, hipospadiasa eşlik eden başka sorunlar da varsa aynı ameliyat içerisinde tedavi edilebilmektedir.

Peygamber sünnetli doğmak ne anlama gelir?

Peygamber sünneti, tıbbi adıyla hipospadias denilen hastalığın halk arasındaki adıdır. Hipospadias hastalığı aslında idrar deliği çıkışının farklı yerde olması olarak tanımlanmaktadır. Hipospadiaslı kişilerde sünnet derisi çoğunlukla tam şekilde oluşmadığı için yarım sünnetli, peygamber sünneti olarak adlandırılmaktadır.

Peygamber sünneti ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Peygamber sünneti ameliyatı için doğumdan sonraki 6. ay ile 1 yaş arası en uygun dönem olarak kabul edilmektedir.

Hipospadias cinsel ilişkiye engel mi?

Hipospadias hastalarında penis eğriliği problemleri, penis başı anomalisi de görülmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında olumsuzluklar yaşanabilir ve ereksiyon sorunu da görülebilir.

Peygamber sünneti tedavi edilmezse ne olur?

Peygamber sünneti tedavisi yapılmaz ise sertleşme problemi, çocuk sahibi olma sorunu, idrar yolu enfeksiyonu riskinin artması gibi durumlar görülebilmektedir.

Hipospadias olan birinin çocuğu olur mu?

Hipospadiaslı kişinin sperm çıkışı noktası normalden farklı bölgede olacağı için üremeyle ilgili soruna sebep olabilir. Tamamen çocuğu olamaz demek yanlış olacaktır ancak ihtimal azalmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yenidogan-sunneti

Yenidoğan Sünneti

Yenidoğan sünneti bebeğin doğduğu ilk zamanlarda yapılan sünnet işlemine denir. Birço…

Devamını Oku
sunnet-yontemleri

Sünnet Yöntemleri

Sünnet, penis ucunu kaplayan derinin cerrahi yöntemlerle alınması işlemidir. Çok eski…

Devamını Oku